יום שישי, 28 במרץ 2014

האחים רייט המטוס

מי לא חולם לטוס ולבקר במקומות שונים בעולם? ולהכיר אנשים ותרבויות בדרך נוחה ומהירה.
כיום מי שחולם לעוף יכול לעשות זאת בקלות כאשר חומצה במהלך ההיסטוריה מגוון כלי טייס המסוגלים לעוף בשמיים...
הראשון שהגה את הרעיון היה לאונרדו דה ונצי. כבר בתקופת הרנסנס חלם דה ונצי לעוף כמו הציפורים. לאונרדו רק תכנן את ההמצאה אך לא בנה אותה. בשנת 1783 הצרפתי ז'וזף  מונגולפייה ואחיו אטיין הצליחו להטיס כדור פורח.
בצפון קרוליינה ב17 בדצמבר 1903. טיסה ראשונה זו תוצע בידי אורוויל הצעיר מבן השניים.
הוא שהה באוויר 12 שניות טס למרחק 39 מטר של שלושה מטרים בטיסה הרביעת  והאחרונה ובאותו היום וילבור הצליח לשהות באוויר במשך 59 שנות וטס למרחק 279 מטר בגובה של שלושה מטרים. טיסה זו הייתה למעשה הראשונה במטוס נשלט והוטס על פי רצונו של הטייס. האחים רייט שכללו עוד ועוד את המטוסים והצליחו להעיף את המטוס לאורך 40 קילומטר במהירות של 60 קמ"ש. ממשלת ארצות הברית גילתה עיניין  בהמצאה וחתמה איתם על חוזה לבנית מטוס מלחמה ראשון. האחים רייט היו הראשונים שהצליחו
לבנות מטוס שמים בעל מנוע ויכול האמצעים הדרושים למטוס
ולהיתפתחות הטכנולוגית הנוגעת בתעופה.
עיסוקים בכלי המטוס החל כאשר אביהו הביא להם מכוניות תעופה
צעצוע עשוי מי נייר עם רצועה גומי שסובבה מדחץ קטן.
 האחים פתחו יות הרעיון  לבניית כלי הטייס שלו עד מהרה הבינו.
 האחים מה היו השגיאות של המצאים  הקודמים. דוגמה בולטת לכך הייתה בעיית שיווי משקל שגרמה למטוסים האחרים להיות בלתי יציבים ובעליי נטייה להתהפך. כלי הטיסה הפכו מגוונים ומשכללים מאד. האדם הצליח להמריא לירח ואולי בעתיד לכוכבים. למטוס חלקים רבים הוא בנוי מ:גוף המטוס" כנפיים תאי דלק מערכת בקרה .
מערכת היגוי- הגה מעזנות מנוע גלגלים המטוס המטוס הראשון שטס בהצלחה הכוח ממונע נבנה על ידי האחים רייט ב17 בדצמבר 1903 המטוס טס כ12 שניות ולמרחק 39 מטרים המטוסים משמשים את האוכלוסייה: תחבורה העברת מטען ממקום למקום חציית שטחים ומרחק גדול בנוסף במסגרת הצבאית תקיפה הפצצה תובלת מטענים וירוט מטוסי אויב ויסוף מודיעין בחקלאות ריסוס לצילום מן האוויר לחיזוי מזג האוויר ולכיבוי מן האוויר בנעימה  אישית שלי בטיסה לפני כ שנה טסנו לחופשה באילת זאת הייתה הטיסה הראשונה שלי הרגשתי על גג העולם וראיתי את כל הארץ בקטן וטסתי מעל ים המלח והגעתי לעיר אילת זו הייתה חוויה מדהימה ואי מצפה לפעם הבאה. 
שאלה: מה היה קורה לדעתכם אם האחים רייט לא היו ממיצאים את המטוס?

4 תגובות:

 1. אורן היקר...
  אהבתי את הכתיבה שלך על האחים רייט.
  היה מאוד מעניין.

  השבמחק
 2. כתבה טובה ממש עזרה לי במבחן
  תודה!

  השבמחק
 3. אורן יקירי אהבתי נורא את כתבה זאת היא החכימה אותי ולאחר שקראתי כתבה זאת הרגשתי בן אדם שונה באהבה המעריץ הסודי אורן

  השבמחק